South Adams Cross Country Invitational

September 17, 2016


Results By Time to Run www.timetorun.net

Overall Finish List - Boys

MS Boys

Middle Schools Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 1390 Zack Reed Wabash MS 10:03.61 6:15/M 8  
2 2 1309 Clancy McIntire South Adams MS 10:10.28 6:19/M 8  
3 3 1035 Isaac Fuelling Bellmont MS 10:11.74 6:20/M 8  
4 4 1389 Chase Lopez Wabash MS 10:19.60 6:24/M 7  
5 5 1022 Noah Crockett Adams Central MS 10:20.36 6:25/M 8  
6 6 1037 Jordan Garlinger Bellmont MS 10:28.45 6:30/M 8  
7 7 1311 Race Anderson South Adams MS 10:38.38 6:36/M 7  
8 8 1271 Brandon Shore Randolph Southern MS 10:40.87 6:38/M 8  
9 9 1025 Jake Kaehr Adams Central MS 10:41.04 6:38/M 7  
10 10 1244 Blake Strickler Parkway MS 10:44.43 6:40/M 7  
11 11 1019 Alex Anderson Adams Central MS 10:45.45 6:41/M 8  
12 12 1023 Jadon Agler Adams Central MS 10:46.00 6:41/M 7  
13 13 1101 Wyatt Corkwell Bluffton MS 10:47.68 6:42/M 8  
14 14 1038 Tanner Hirn Bellmont MS 10:52.71 6:45/M 8  
15 15 1040 Patrick Gunsett Bellmont MS 10:53.54 6:46/M 8  
16 16 1036 Calvin Faurote Bellmont MS 10:59.35 6:49/M 7  
17 17 1240 Chaz Neuenschwander Parkway MS 11:00.52 6:50/M 8  
18 18 1102 Sam Baumgarter Bluffton MS 11:00.56 6:50/M 6  
19 19 1314 Kaleb Stevens South Adams MS 11:00.83 6:50/M 7  
20 20 1310 Aidan Von Gunten South Adams MS 11:06.62 6:54/M 8  
21 21 1312 Brady Fox South Adams MS 11:07.52 6:54/M 7  
22 22 1388 Anthony Long Wabash MS 11:08.34 6:55/M 8  
23 23 1273 Isiah Petters Randolph Southern MS 11:10.59 6:56/M 8  
24 24 1391 Brendon Richey Wabash MS 11:21.49 7:03/M 8  
25 25 1313 Isaac Gorrell South Adams MS 11:29.38 7:08/M 7  
26 26 1103 Grant Bultemeier Bluffton MS 11:35.07 7:12/M 8  
27 27 1243 Adam Stephenson Parkway MS 11:38.51 7:14/M 8  
28 28 1039 Carson Everett Bellmont MS 11:41.99 7:15/M 8  
29 (< 5) 1212 Trevor Simons North Miami MS 11:43.05 7:17/M 7  
30 29 1274 Colby Fish Randolph Southern MS 11:45.47 7:18/M 8  
31 30 1026 Klayton Terrell Adams Central MS 11:49.09 7:20/M 7  
32 31 1386 Dave Ford Wabash MS 11:51.24 7:22/M 6  
33 (< 5) 1338 James Foss Southern Wells MS 11:55.24 7:24/M 7  
34 32 1272 Luke Shore Randolph Southern MS 11:55.78 7:24/M 8  
35 33 1021 Korbin Connelley Adams Central MS 11:56.86 7:25/M 8  
36 34 1382 Michael Berry Wabash MS 12:09.13 7:33/M 7  
37 35 1043 Brett Johnson Bellmont MS 12:10.43 7:33/M 7  
38 36 1306 Brendan Campbell South Adams MS 12:11.89 7:34/M 8  
39 37 1381 Dylan Abshire Wabash MS 12:18.05 7:38/M 6  
40 38 1076 Dylan Teer Blackford MS 12:18.92 7:38/M 6  
41 (> 7) 1387 Ethan Higgins Wabash MS 12:23.58 7:41/M 8  
42 39 1105 Landon Bertsch Bluffton MS 12:24.62 7:42/M 7  
43 40 1106 Grayson Christal Bluffton MS 12:26.91 7:43/M 8  
44 41 1107 Markis Crosbie Bluffton MS 12:27.39 7:44/M 7  
45 42 1074 Noah Kitterman Blackford MS 12:29.88 7:45/M 7  
46 (< 5) 1181 Ethan Hoffman Heritage MS 12:32.55 7:47/M 7  
47 (> 7) 1042 Eli Hunt Bellmont MS 12:42.54 7:53/M 7  
48 43 1241 Riley Samples Parkway MS 12:43.15 7:54/M 7  
49 44 1239 Isaac Grogg Parkway MS 12:46.44 7:56/M 7  
50 45 1275 Wyatt Saylor Randolph Southern MS 12:46.91 7:56/M 6  
51 (> 7) 1047 Mason Vrablic Bellmont MS 12:48.09 7:57/M 8  
52 (> 7) 1392 Sammy Smith Wabash MS 12:54.31 8:01/M 7  
53 46 1075 Kegan Stewart Blackford MS 12:55.34 8:01/M 7  
54 (> 7) 1046 Jacob Hirn Bellmont MS 12:55.96 8:01/M 6  
55 (> 7) 1049 Landon Caston Bellmont MS 13:08.97 8:09/M 7  
56 47 1072 Drew Caldwell Blackford MS 13:18.58 8:16/M 8  
57 (< 5) 1340 Nick Lozoya Southern Wells MS 13:19.84 8:16/M 6  
58 (> 7) 1384 Paul Cordes Wabash MS 13:21.59 8:18/M 8  
59 (< 5) 1179 Lane Zellers Heritage MS 13:23.37 8:19/M 8  
60 48 1242 Cade Schoenleben Parkway MS 13:26.99 8:21/M 7  
61 49 1073 Taylor Coons Blackford MS 13:29.60 8:22/M 7  
62 (> 7) 1385 Brodie Craft Wabash MS 13:33.37 8:25/M 6  
63 (< 5) 1180 Matthew Rambo Heritage MS 13:39.34 8:29/M 8  
64 (< 5) 1341 Potter Garrett Southern Wells MS 13:45.32 8:32/M 6  
65 (> 7) 1044 Maverick Shifferly Bellmont MS 13:54.86 8:38/M 8  
66 50 1024 Sam Burgin Adams Central MS 13:59.57 8:41/M 7  
67 (> 7) 1045 Dustin Henkenius Bellmont MS 13:59.94 8:41/M 6  
68 (> 7) 1308 Blaine Harruff South Adams MS 14:09.24 8:47/M 8  
69 (> 7) 1307 Korbin Dunnuck South Adams MS 14:16.60 8:52/M 8  
70 51 1407 Jake Milsud Randolph Southern MS 14:26.38 8:58/M 7  
71 52 1276 Hagan Gambrel Randolph Southern MS 14:36.02 9:04/M 6  
72 (> 7) 1277 Jake Good Randolph Southern MS 14:44.44 9:09/M 8  
73 (< 5) 1182 Sam Mihm Heritage MS 14:57.11 9:17/M 6  
74 (> 7) 1280 Lucas Perry Randolph Southern MS 15:54.72 9:53/M 7  
75 (< 5) 1409 Connor Ammerman North Miami MS 20:38.44 12:49/M 6  

Team Summary Report - Boys

MS Boys

Middle Schools Teams

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Bellmont MS 54 3 6 14 15 16 28 35    
Top 5 Times: 53:25.79  
2 Adams Central MS 67 5 9 11 12 30 33 50    
Top 5 Times: 54:21.94  
3 South Adams MS 69 2 7 19 20 21 25 36    
Top 5 Times: 54:03.63  
4 Wabash MS 82 1 4 22 24 31 34 37    
Top 5 Times: 54:44.28  
5 Bluffton MS 136 13 18 26 39 40 41    
Top 5 Times: 58:14.84  
6 Randolph Southern MS 137 8 23 29 32 45 51 52    
Top 5 Times: 58:19.62  
7 Parkway MS 141 10 17 27 43 44 48    
Top 5 Times: 58:53.05  
8 Blackford MS 222 38 42 46 47 49    
Top 5 Times: 1:04:32.32  
Inc. Heritage MS 4 finishers    
Inc. North Miami MS 2 finishers    
Inc. Southern Wells MS 3 finishers    
 

Overall Finish List - Girls

MS Girls

Middle Schools Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 1318 Mckenzie Sturwold South Adams MS 10:47.72 6:42/M 7  
2 2 1032 Marissa Van De Weg Adams Central MS 10:51.35 6:44/M 7  
3 3 1319 Jocelyn Willis South Adams MS 11:17.60 7:00/M 7  
4 4 1051 Kaylee Fuelling Bellmont MS 11:24.51 7:05/M 8  
5 5 1315 Megan Miller South Adams MS 11:28.14 7:07/M 8  
6 6 1027 Olivia Reynolds Adams Central MS 11:28.39 7:07/M 8  
7 7 1342 Breann Kratzer Southern Wells MS 11:29.45 7:08/M 8  
8 8 1030 Josie Isch Adams Central MS 11:32.05 7:10/M 7  
9 9 1108 Keagan Cole Bluffton MS 11:45.05 7:18/M 8  
10 (< 5) 1214 Kaylee Lane North Miami MS 11:49.19 7:20/M 7  
11 10 1050 Faith Morris Bellmont MS 11:56.94 7:25/M 8  
12 11 1028 Saige Rinkenberger Adams Central MS 11:57.11 7:25/M 8  
13 12 1031 Shelby Oliver Adams Central MS 12:06.11 7:31/M 7  
14 (< 5) 1249 Sydney Waters Parkway MS 12:11.35 7:34/M 8  
15 13 1109 Elayna Kitt Bluffton MS 12:17.06 7:38/M 8  
16 14 1112 Katy Miller Bluffton MS 12:23.20 7:41/M 6  
17 15 1033 Lily Anderson Adams Central MS 12:23.81 7:41/M 6  
18 16 1034 Jada Isch Adams Central MS 12:23.90 7:41/M 6  
19 (< 5) 1395 Sierra Hall Wabash MS 12:24.00 7:42/M 8  
20 17 1081 Ruby Slentz Blackford MS 12:26.80 7:43/M 7  
21 18 1316 Ella Neuenschwander South Adams MS 12:32.75 7:47/M 7  
22 (< 5) 1394 Becca Bruss Wabash MS 12:37.02 7:50/M 8  
23 (< 5) 1393 Linda Cordes Wabash MS 12:38.69 7:51/M 7  
24 19 1347 Katelyn McMillan Southern Wells MS 12:42.62 7:53/M 6  
25 (> 7) 1029 Avree Armes Adams Central MS 12:45.59 7:55/M 8  
26 20 1054 Halle Manis Bellmont MS 12:50.46 7:58/M 8  
27 21 1184 Grace Troutner Heritage MS 12:53.97 8:00/M 8  
28 22 1320 Addisyn Hunley South Adams MS 12:59.71 8:04/M 6  
29 23 1110 Avah Miner Bluffton MS 13:00.96 8:04/M 8  
30 24 1189 Mackenzie Pierce Heritage MS 13:06.23 8:08/M 7  
31 25 1113 Evie Shantz Bluffton MS 13:11.66 8:11/M 6  
32 26 1077 Cami Caldwell Blackford MS 13:14.08 8:13/M 6  
33 (< 5) 1281 Emma Slick Randolph Southern MS 13:16.44 8:14/M 8  
34 27 1056 Kennedy Scherry Bellmont MS 13:21.41 8:18/M 8  
35 28 1052 Madilyn Langston Bellmont MS 13:25.57 8:20/M 7  
36 (< 5) 1396 Macy Niccum Wabash MS 13:28.57 8:22/M 7  
37 (< 5) 1248 Kayla Kuhn Parkway MS 13:29.80 8:22/M 8  
38 29 1317 Mia Singleton South Adams MS 13:41.63 8:30/M 7  
39 30 1114 Olivia Priester Bluffton MS 13:49.41 8:35/M 6  
40 (< 5) 1408 Olivia Walker Randolph Southern MS 13:53.38 8:37/M 6  
41 31 1060 Delainey Melton Bellmont MS 13:54.27 8:38/M 7  
42 (< 5) 1282 Mattie Hale Randolph Southern MS 13:55.66 8:39/M 7  
43 (< 5) 1247 Zoie Huffman Parkway MS 13:57.17 8:40/M 8  
44 32 1343 Kyla Coffel Southern Wells MS 13:58.54 8:40/M 8  
45 33 1115 Lilly King Bluffton MS 14:00.21 8:42/M 6  
46 34 1186 Nicole Korhman Heritage MS 14:00.69 8:42/M 8  
47 35 1348 Grace Meeks Southern Wells MS 14:01.05 8:42/M 6  
48 36 1185 Natalie Geise Heritage MS 14:01.11 8:42/M 8  
49 (> 7) 1111 Annika Linderwell Bluffton MS 14:08.31 8:47/M 6  
50 37 1082 Anya Uggen Blackford MS 14:13.13 8:50/M 7  
51 38 1350 Jadyn Yencer Southern Wells MS 14:23.29 8:56/M 6  
52 39 1351 Zoe Needler Southern Wells MS 14:28.62 8:59/M 6  
53 40 1058 Mia Vrablic Bellmont MS 14:29.66 9:00/M 6  
54 41 1321 Clancy Hawbaker South Adams MS 14:42.14 9:08/M 6  
55 (> 7) 1059 Veronica Frantz Bellmont MS 14:47.64 9:11/M 8  
56 (< 5) 1246 Georgia Gangwer Parkway MS 15:07.25 9:23/M 8  
57 (> 7) 1055 Aubreigh Meyers Bellmont MS 15:11.31 9:26/M 8  
58 42 1080 Allison Jacobs Blackford MS 15:16.75 9:29/M 6  
59 43 1079 Veronique Coppock Blackford MS 15:20.98 9:31/M 6  
60 44 1078 Leah Cale Blackford MS 15:44.29 9:46/M 6  
61 45 1344 Hailey Rogers Southern Wells MS 16:14.84 10:05/M 7  
62 46 1188 Rachel Zelt Heritage MS 16:23.88 10:11/M 8  
63 47 1192 Paige Johnson Heritage MS 16:34.58 10:17/M 6  
64 (> 7) 1345 Krista Westfall Southern Wells MS 16:46.48 10:25/M 7  
65 48 1187 Sophie Furhman Heritage MS 17:20.45 10:46/M 8  
66 (> 7) 1191 Dora Knefelkamp Heritage MS 17:34.67 10:55/M 7  

Team Summary Report - Girls

MS Girls

Middle Schools Teams

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Adams Central MS 39 2 6 8 11 12 15 16    
Top 5 Times: 57:55.01  
2 South Adams MS 49 1 3 5 18 22 29 41    
Top 5 Times: 59:05.92  
3 Bluffton MS 84 9 13 14 23 25 30 33    
Top 5 Times: 1:02:37.93  
4 Bellmont MS 89 4 10 20 27 28 31 40    
Top 5 Times: 1:02:58.89  
5 Southern Wells MS 131 7 19 32 35 38 39 45    
Top 5 Times: 1:06:34.95  
6 Heritage MS 161 21 24 34 36 46 47 48    
Top 5 Times: 1:10:25.88  
7 Blackford MS 165 17 26 37 42 43 44    
Top 5 Times: 1:10:31.74  
Inc. North Miami MS 1 finishers    
Inc. Parkway MS 4 finishers    
Inc. Randolph Southern MS 3 finishers    
Inc. Wabash MS 4 finishers