Veterans Marathon

Overall Results

November 12, 2016


Results By Time to Run www.timetorun.net

Marathon

  ------- 1/2 Split ------- ------- Finish ------- Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Time Pace
1 Grant Stieglitz Fort Wayne IN 327 31 M 1 1:29:02.44 1 1:26:23.59 2:55:26.03 6:42/M
2 Christopher Gregory Kalamazoo MI 247 36 M 2 1:29:02.45 2 1:27:01.61 2:56:04.06 6:43/M
3 Tyler Reese Paulding OH 310 28 M 4 1:30:13.67 3 1:31:26.53 3:01:40.20 6:56/M
4 Patrick Blevins Swanton OH 210 36 M 7 1:31:52.65 4 1:31:54.61 3:03:47.26 7:01/M
5 Robert Marks Perrysburg OH 275 24 M 6 1:31:51.85 5 1:32:22.86 3:04:14.71 7:02/M
6 Liesl Muehlhauser South Bend IN 291 29 F 5 1:31:40.04 6 1:34:01.16 3:05:41.20 7:05/M
7 David Powers Troy OH 305 51 M 16 1:38:17.56 7 1:37:37.40 3:15:54.96 7:29/M
8 Takayoshi Kuramoto Ann Arbor MI 272 49 M 15 1:37:50.24 8 1:38:22.61 3:16:12.85 7:29/M
9 Emily Knight Notre Dame IN 266 20 F 17 1:39:50.14 9 1:38:34.45 3:18:24.59 7:34/M
10 Garrett Kolo Lafayette IN 267 47 M 8 1:33:21.73 15 1:45:19.40 3:18:41.13 7:35/M
11 Tim Schmitt Columbia City IN 314 33 M 3 1:29:41.47 22 1:49:22.87 3:19:04.34 7:36/M
12 Adam Ball Roanoke IN 205 43 M 14 1:37:38.60 12 1:42:44.52 3:20:23.12 7:39/M
13 Matthew McDonell Fort Wayne IN 279 30 M 10 1:35:05.76 16 1:45:44.60 3:20:50.36 7:40/M
14 Thomas Obrien Forest Park IL 295 39 M 12 1:36:30.29 17 1:46:18.96 3:22:49.25 7:44/M
15 Randy Troyer Lagrange IN 336 52 M 23 1:42:13.64 10 1:41:44.77 3:23:58.41 7:47/M
16 Erin Brady Fort Wayne IN 214 45 F 24 1:42:14.19 13 1:43:14.80 3:25:28.99 7:51/M
17 David Betz Hicksville OH 208 45 M 13 1:37:17.11 20 1:48:12.80 3:25:29.91 7:51/M
18 Jp Miller Waterville OH 283 39 M 11 1:36:13.64 25 1:50:19.07 3:26:32.71 7:53/M
19 Hannah Aschliman Ossian IN 203 19 F 25 1:42:25.63 14 1:44:14.41 3:26:40.04 7:53/M
20 Rick Straughen Rochester MI 328 35 M 42 1:49:45.92 11 1:42:36.61 3:32:22.53 8:06/M
21 Natalie Krause Valparaiso IN 268 35 F 32 1:44:56.41 19 1:47:35.62 3:32:32.03 8:07/M
22 Emily Streit Chicago IL 329 34 F 29 1:43:41.55 21 1:49:00.40 3:32:41.95 8:07/M
23 Bob Davidge Canton MI 220 51 M 28 1:43:41.06 27 1:51:43.97 3:35:25.03 8:13/M
24 Mike Driesenga Ann Arbor MI 228 32 M 22 1:42:06.55 28 1:55:06.59 3:37:13.14 8:17/M
25 David Harbaugh Jackson MI 248 51 M 43 1:49:53.15 18 1:47:34.20 3:37:27.35 8:18/M
 
  ------- 1/2 Split ------- ------- Finish ------- Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Time Pace
26 Mark Sigfrids Kalamazoo MI 317 63 M 21 1:42:03.90 29 1:55:24.15 3:37:28.05 8:18/M
27 Allan Reed Danville IN 309 63 M 35 1:47:15.48 24 1:50:19.04 3:37:34.52 8:18/M
28 Michael Ogrady Chicago IL 296 51 M 37 1:47:47.98 23 1:50:00.80 3:37:48.78 8:19/M
29 Malvina Krol Barrington IL 271 35 F 26 1:42:35.00 33 1:57:20.09 3:39:55.09 8:24/M
30 Jonathan Caswell Hilliard OH 217 27 M 9 1:33:29.55 50 2:07:44.85 3:41:14.40 8:27/M
31 Chip Vandell Fort Wayne IN 337 61 M 30 1:43:52.44 36 1:58:53.85 3:42:46.29 8:30/M
32 Robert Poznanski Kalamazoo MI 306 56 M 46 1:50:23.52 30 1:55:27.48 3:45:51.00 8:37/M
33 Phil Wahba New York NY 341 46 M 45 1:50:23.44 32 1:56:53.18 3:47:16.62 8:40/M
34 Frances Gradel Naperville IL 246 20 F 18 1:41:03.37 48 2:06:54.52 3:47:57.89 8:42/M
35 Brian Galindo Canton MI 240 39 M 44 1:50:10.68 35 1:58:03.27 3:48:13.95 8:43/M
36 Derek Hart Michigan City IN 249 38 M 20 1:41:12.89 49 2:07:11.65 3:48:24.54 8:43/M
37 Jake Fitzmaurice Columbia City IN 236 35 M 60 1:57:56.28 26 1:51:26.47 3:49:22.75 8:45/M
38 Jeff Recker Ottawa OH 308 40 M 51 1:52:50.61 31 1:56:34.26 3:49:24.87 8:45/M
39 Brian Devries Martin MI 225 55 M 53 1:53:18.29 34 1:57:31.48 3:50:49.77 8:49/M
40 Ingmar Weber Doha 345 38 M 54 1:53:47.03 37 1:59:27.30 3:53:14.33 8:54/M
41 Rich Morey Frankfort MI 287 63 M 40 1:48:51.05 43 2:05:14.30 3:54:05.35 8:56/M
42 Darren Raiguel Collegeville PA 307 46 M 41 1:49:20.95 46 2:06:07.23 3:55:28.18 8:59/M
43 Kevin Oliver Rossville IN 298 48 M 38 1:48:00.06 53 2:08:19.11 3:56:19.17 9:01/M
44 Rae Bosio Indianapolis IN 211 52 F 55 1:55:22.30 38 2:01:01.81 3:56:24.11 9:01/M
45 Shan Kamalakanth Goshen IN 257 42 M 47 1:51:27.75 47 2:06:37.37 3:58:05.12 9:05/M
46 Claire Smart Noblesville IN 319 47 F 59 1:57:11.28 39 2:01:42.74 3:58:54.02 9:07/M
47 Autumn Osborn Kalamazoo MI 300 32 F 63 1:58:00.27 40 2:03:48.05 4:01:48.32 9:14/M
48 Nate Hawthorne Kalamazoo MI 250 45 M 52 1:53:18.18 55 2:09:55.71 4:03:13.89 9:17/M
49 Ben Siems Kalamazoo MI 316 42 M 61 1:58:00.16 44 2:05:20.69 4:03:20.85 9:17/M
50 Anna Moss Kalamazoo MI 290 42 F 62 1:58:00.26 45 2:05:27.18 4:03:27.44 9:18/M
 
  ------- 1/2 Split ------- ------- Finish ------- Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Time Pace
51 Randy Peoples Naperville IL 303 57 M 67 2:00:31.48 41 2:04:28.81 4:05:00.29 9:21/M
52 Marialena Nagel Hobart IN 293 33 F 56 1:55:43.92 54 2:09:31.45 4:05:15.37 9:22/M
53 Zebulon Wall Elkhart IN 342 38 M 48 1:51:28.20 66 2:14:26.83 4:05:55.03 9:23/M
54 Scott Krause Valparaiso IN 269 35 M 39 1:48:28.99 75 2:20:49.24 4:09:18.23 9:31/M
55 Jim Swales Center Point IA 331 61 M 64 1:58:03.33 61 2:11:43.62 4:09:46.95 9:32/M
56 Joseph Pacheco Cedar Lake IN 301 40 M 80 2:05:04.35 42 2:05:04.55 4:10:08.90 9:33/M
57 Kristen Smith Ann Arbor MI 324 32 F 34 1:47:03.22 79 2:24:28.02 4:11:31.24 9:36/M
58 Rebecca Orr Greencastle IN 299 30 F 68 2:00:37.23 57 2:11:09.48 4:11:46.71 9:37/M
59 Andrew Delagrange Auburn IN 222 35 M 57 1:56:10.52 68 2:15:53.15 4:12:03.67 9:37/M
60 Gerhard Fussle Winona Lake IN 238 62 M 73 2:02:03.74 59 2:11:29.73 4:13:33.47 9:41/M
61 Jed Pearson Fort Wayne IN 302 65 M 76 2:02:19.99 63 2:12:53.58 4:15:13.57 9:44/M
62 Bethany Kirkwood Marion IN 263 26 F 74 2:02:05.06 64 2:13:31.72 4:15:36.78 9:45/M
63 Michelle Ludlow Gas City IN 274 39 F 75 2:02:05.18 65 2:13:31.91 4:15:37.09 9:45/M
64 Wing-Kwong Keung Brecksville OH 259 65 M 70 2:01:06.87 67 2:14:54.10 4:16:00.97 9:46/M
65 James Dempsey Silver Spring MD 223 37 M 87 2:08:16.52 51 2:08:10.38 4:16:26.90 9:47/M
66 Susanne Spano Fresno CA 325 37 F 86 2:08:16.17 52 2:08:11.02 4:16:27.19 9:47/M
67 Sue Imig Lapeer MI 254 58 F 79 2:04:26.57 62 2:12:31.46 4:16:58.03 9:48/M
68 Tony Clouse Nappanee IN 219 45 M 66 1:58:43.32 71 2:18:26.99 4:17:10.31 9:49/M
69 Kim Mierau Goshen IN 282 32 F 83 2:07:28.81 58 2:11:19.71 4:18:48.52 9:53/M
70 Rob Gazella Lansing MI 241 65 M 78 2:03:42.38 69 2:16:39.38 4:20:21.76 9:56/M
71 Bob Kroeger Cincinnati OH 270 69 M 69 2:00:53.13 77 2:23:44.43 4:24:37.56 10:06/M
72 Frank Murphy Fort Wayne IN 292 47 M 102 2:15:09.90 56 2:10:22.95 4:25:32.85 10:08/M
73 Laurie Whisler Fort Wayne IN 346 51 F 77 2:02:43.62 78 2:23:49.38 4:26:33.00 10:10/M
74 Jeremiah Kill Monroeville IN 260 42 M 105 2:16:07.03 60 2:11:35.72 4:27:42.75 10:13/M
75 Steve Wisinski Brighton MI 349 41 M 65 1:58:22.79 84 2:30:40.43 4:29:03.22 10:16/M
 
  ------- 1/2 Split ------- ------- Finish ------- Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Time Pace
76 Melinda Kinder Fort Wayne IN 261 56 F 88 2:08:59.87 74 2:20:46.15 4:29:46.02 10:18/M
77 Martha Steele Naperville IL 326 54 F 89 2:08:59.91 73 2:20:46.13 4:29:46.04 10:18/M
78 Tom Henson Zeeland MI 251 67 M 99 2:12:15.37 70 2:17:59.06 4:30:14.43 10:19/M
79 Marty McPeak Beachwood OH 280 68 M 92 2:10:36.90 76 2:21:17.49 4:31:54.39 10:23/M
80 Raymond Beja Bremen IN 207 51 M 81 2:06:18.65 80 2:26:21.99 4:32:40.64 10:24/M
81 Danielle Sullivan Fort Wayne IN 330 44 F 100 2:14:52.73 72 2:18:44.22 4:33:36.95 10:27/M
82 Jason Wilhelmi Portage MI 348 34 M 72 2:01:53.72 90 2:34:58.33 4:36:52.05 10:34/M
83 Shannon Birkhold Kalamazoo MI 209 38 F 71 2:01:53.37 91 2:34:58.81 4:36:52.18 10:34/M
84 William Warren Jackson MI 344 41 M 90 2:09:55.29 83 2:29:59.02 4:39:54.31 10:41/M
85 J. Smith Evanston IL 323 61 M 82 2:06:19.28 92 2:35:20.56 4:41:39.84 10:45/M
86 Jes Wade Muncie IN 340 23 F 58 1:56:21.85 103 2:48:44.35 4:45:06.20 10:53/M
87 Alyssa Nyberg Lake Village IN 294 44 F 101 2:14:58.11 88 2:32:35.89 4:47:34.00 10:59/M
88 Brian Trainor Battle Creek MI 335 47 M 107 2:16:27.10 85 2:31:21.14 4:47:48.24 10:59/M
89 Lorena Moras Trainor Battle Creek MI 286 47 F 104 2:16:02.42 86 2:31:45.85 4:47:48.27 10:59/M
90 Mark Fetters Cross Plains TN 234 51 M 112 2:18:54.56 82 2:29:16.14 4:48:10.70 11:00/M
91 Kendra Kneer Romeo MI 265 36 F 96 2:11:59.11 96 2:36:41.92 4:48:41.03 11:01/M
92 Rondi Fillwock Saint Johns MI 235 33 F 97 2:11:59.15 97 2:36:42.23 4:48:41.38 11:01/M
93 Debbie Gillespie Antwerp OH 243 47 F 84 2:07:54.44 98 2:41:23.95 4:49:18.39 11:03/M
94 Kevin Johnston West Lafayette IN 256 58 M 117 2:21:27.80 81 2:28:01.72 4:49:29.52 11:03/M
95 Allen Robinson Goshen IN 312 52 M 103 2:15:18.33 95 2:36:04.62 4:51:22.95 11:07/M
96 Arla G Hile Fresno CA 253 54 F 114 2:19:53.97 87 2:31:47.92 4:51:41.89 11:08/M
97 Chris Smith Columbus OH 321 59 M 85 2:08:15.41 100 2:44:25.62 4:52:41.03 11:10/M
98 Josh Foor Lafayette IN 237 32 M 108 2:17:19.86 94 2:35:27.49 4:52:47.35 11:10/M
99 Richard Dickerman Churubusco IN 227 60 M 109 2:17:19.99 93 2:35:27.44 4:52:47.43 11:10/M
100 Andrea Morrow West Bloomfield MI 289 50 F 95 2:11:39.30 99 2:41:33.37 4:53:12.67 11:11/M
 
  ------- 1/2 Split ------- ------- Finish ------- Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Time Pace
101 Cathy Bradford El Paso TX 213 59 F 115 2:20:39.03 89 2:33:23.45 4:54:02.48 11:13/M
102 Aaron Klooze Fort Wayne IN 264 47 M 106 2:16:08.21 105 2:48:49.63 5:04:57.84 11:38/M
103 Jason Cales Honolulu HI 215 43 M 118 2:23:38.21 102 2:45:20.19 5:08:58.40 11:48/M
104 Jospeh Lude Columbia City IN 273 18 M 93 2:11:10.10 108 2:59:02.39 5:10:12.49 11:50/M
105 Connie Gordon Churubusco IN 245 54 F 91 2:10:18.58 112 3:03:00.18 5:13:18.76 11:57/M
106 Blake Tippmann Fort Wayne IN 334 34 M 94 2:11:39.08 111 3:02:14.08 5:13:53.16 11:59/M
107 Kimberly Farrell Grayslake IL 233 47 F 120 2:29:58.90 101 2:45:10.72 5:15:09.62 12:02/M
108 Edward Reid Jackson MI 311 45 M 116 2:20:39.34 107 2:58:17.38 5:18:56.72 12:10/M
109 Brian Vanskyock Fort Wayne IN 338 51 M 113 2:19:32.65 110 3:01:04.18 5:20:36.83 12:14/M
110 Tony Dewitt Columbia City IN 226 34 M 98 2:12:10.33 117 3:09:09.51 5:21:19.84 12:16/M
111 Matthew McBee Oklahoma City OK 276 58 M 110 2:18:28.24 113 3:03:11.28 5:21:39.52 12:17/M
112 Amanda Taylor Columbia City IN 332 39 F 121 2:33:03.17 104 2:48:48.43 5:21:51.60 12:17/M
113 Stacy Bartlett Fort Worth TX 206 58 F 122 2:33:31.79 116 3:07:32.91 5:41:04.70 13:01/M
114 Tom McCourt Dayton OH 278 59 M 111 2:18:43.60 122 3:22:21.13 5:41:04.73 13:01/M
115 David Baer Goshen IN 204 60 M 130 2:58:21.93 109 2:59:30.82 5:57:52.75 13:40/M
116 Walter Evans Mooreland IN 232 51 M 124 2:43:45.59 120 3:14:07.20 5:57:52.79 13:40/M
117 Steve Slattery Cincinnati OH 318 64 M 125 2:49:12.61 118 3:09:25.97 5:58:38.58 13:41/M
118 Tom Wiese Munster IN 347 57 M 128 2:55:03.68 115 3:05:02.67 6:00:06.35 13:45/M
119 Dominic Gagliardi Hobart IN 239 46 M 129 2:55:04.26 114 3:05:02.20 6:00:06.46 13:45/M
120 Karl Oliger Bloomington IL 297 42 M 127 2:52:25.57 119 3:11:08.40 6:03:33.97 13:53/M
121 Anita Hernandez Warsaw IN 252 44 F 123 2:41:55.22 123 3:24:03.06 6:05:58.28 13:58/M
122 Evelyn Smith Rockford IL 322 56 F 134 3:13:41.33 106 2:55:26.28 6:09:07.61 14:05/M
123 Richard Kinstler Tiffin OH 262 72 M 126 2:52:23.34 121 3:17:01.74 6:09:25.08 14:06/M
124 Jen Savage Warsaw IN 313 45 F 132 2:59:25.95 124 3:27:58.26 6:27:24.21 14:47/M
125 April Moore Kendallville IN 285 36 F 131 2:58:24.19 125 3:52:53.35 6:51:17.54 15:42/M
 
  ------- 1/2 Split ------- ------- Finish ------- Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Time Pace
DNF Casey Morgan Roanoke IN 288 30 M 19 1:41:12.11        
DNF Katrina Terry Dayton OH 333 30 F 27 1:42:49.79        
DNF Jerry Bruce Saint Louis MO 350 49 M 31 1:44:46.71        
DNF Alexander Smith Ann Arbor MI 320 31 M 33 1:47:02.99        
DNF Devin Gilliam Fort Wayne IN 244 25 M 36 1:47:39.58        
DNF Raymond F Gildner Fort Wayne IN 242 60 M 49 1:51:44.26        
DNF Stefanie Driesenga Ann Arbor MI 229 29 F 50 1:52:04.82        
DNF Ben Shinneman Columbia City IN 315 26 M 119 2:26:55.64        
DNF Heidi Ehle New Haven IN 230 41 F 133 3:09:26.58        
DNF Brian Johnson Blacklick OH 255 41 M 135 3:16:27.02