Veterans Marathon

Age Group Results

November 12, 2016


Results By Time to Run www.timetorun.net


Men: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Women: Top Finishers 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

1/2 Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Trisha Nelson South Bend IN 663 25 10   1:25:07.44 1:25:07.44 6:30/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Lisa Roe Angola IN 369 47 23   1:31:21.24 1:31:21.24 6:58/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Bailie Brown Columbia City IN 536 16 41   1:42:34.17 1:42:34.17 7:50/M
2 Olivia Smolinske Kendallville IN 715 15 43 0:35.36 1:43:09.53 1:43:09.53 7:52/M
3 Morgan Swafford Warsaw IN 723 18 149 33:29.29 2:16:03.46 2:16:03.46 10:23/M
4 Melinda Price Winona Lake IN 685 18 189 48:17.74 2:30:51.91 2:30:51.91 11:31/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Amy Kerst Dayton OH 614 23 15   1:29:09.10 1:29:09.10 6:48/M
2 Rebekah Stayton Goshen IN 716 23 29 8:48.36 1:37:57.46 1:37:57.46 7:29/M
3 Colleen Powers Troy OH 682 22 64 23:10.09 1:52:19.19 1:52:19.19 8:34/M
4 Baily Beiswanger South Whitley IN 522 24 89 29:29.60 1:58:38.70 1:58:38.70 9:03/M
5 Leeann Moeller Fort Wayne IN 654 21 107 35:08.17 2:04:17.27 2:04:17.27 9:29/M
6 Shelby Anderson Warsaw IN 511 23 111 37:26.90 2:06:36.00 2:06:36.00 9:40/M
7 Allison Kauffman South Whitley IN 608 24 138 44:46.12 2:13:55.22 2:13:55.22 10:13/M
8 Taylor Newnam Fort Wayne IN 667 23 140 45:07.16 2:14:16.26 2:14:16.26 10:15/M
9 Aubrey Greene Elkhart IN 587 22 168 52:11.36 2:21:20.46 2:21:20.46 10:47/M
10 Michelle Kelsey Huntington IN 612 20 188 1:01:26.56 2:30:35.66 2:30:35.66 11:30/M
11 Constanze Gölz Huntington IN 585 20 193 1:06:12.67 2:35:21.77 2:35:21.77 11:52/M
12 Meghan Peters South Whitley IN 678 21 210 1:32:50.97 3:02:00.07 3:02:00.07 13:54/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Angi Mook Terre Haute IN 657 26 20   1:30:48.99 1:30:48.99 6:56/M
2 Sara George Dayton OH 581 29 24 3:20.32 1:34:09.31 1:34:09.31 7:11/M
3 Aubree Reichel Fort Wayne IN 693 25 31 7:33.56 1:38:22.55 1:38:22.55 7:31/M
4 Jenn Houghton Kalamazoo MI 600 29 115 36:52.59 2:07:41.58 2:07:41.58 9:45/M
5 Elisabeth Anderson Fort Wayne IN 509 29 134 42:38.17 2:13:27.16 2:13:27.16 10:11/M
6 Katie Kauffman South Whitley IN 609 26 137 43:06.07 2:13:55.06 2:13:55.06 10:13/M
7 Angie Musselman Columbia City IN 662 27 183 57:50.25 2:28:39.24 2:28:39.24 11:21/M
8 Joanie Carlson Pittsburgh PA 544 27 220 1:46:43.95 3:17:32.94 3:17:32.94 15:05/M
9 Cayleigh McBee Fort Wayne IN 641 26 232 2:36:27.07 4:07:16.06 4:07:16.06 18:53/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Leah Johnson Fort Wayne IN 603 31 59   1:50:18.89 1:50:18.89 8:25/M
2 Molly McCarthy Atlanta GA 644 34 62 0:27.85 1:50:46.74 1:50:46.74 8:27/M
3 Teri Read Goshen IN 690 32 66 2:19.99 1:52:38.88 1:52:38.88 8:36/M
4 Ashley Anglin Fort Wayne IN 513 33 73 4:48.19 1:55:07.08 1:55:07.08 8:47/M
5 Victoria Herring Marion IN 594 30 80 5:47.38 1:56:06.27 1:56:06.27 8:52/M
6 Amanda Fudge Fort Wayne IN 577 33 103 13:22.08 2:03:40.97 2:03:40.97 9:26/M
7 Kim Korb Rocky River OH 621 33 121 19:27.48 2:09:46.37 2:09:46.37 9:54/M
8 Catherine Heinze Medford MA 592 32 122 19:27.50 2:09:46.39 2:09:46.39 9:54/M
9 Holly Lindroth Chicago IL 630 31 127 21:30.49 2:11:49.38 2:11:49.38 10:04/M
10 Shawna Woodlee Angola IN 742 32 130 22:08.00 2:12:26.89 2:12:26.89 10:07/M
11 Melissa Tugsal Greenwood IN 728 31 152 26:32.35 2:16:51.24 2:16:51.24 10:27/M
12 Maggie Lumpcik Fort Wayne IN 633 33 166 30:56.30 2:21:15.19 2:21:15.19 10:47/M
13 Tonya Douglass Warsaw IN 565 34 184 38:23.31 2:28:42.20 2:28:42.20 11:21/M
14 Jennifer Moeller Fort Wayne IN 653 30 191 43:03.13 2:33:22.02 2:33:22.02 11:42/M
15 Veronica Moehn Dayton OH 652 30 192 43:04.51 2:33:23.40 2:33:23.40 11:43/M
16 Sarah Smith Columbus OH 713 33 201 51:52.92 2:42:11.81 2:42:11.81 12:23/M
17 Staci Fort Edgerton OH 441 33 205 1:02:15.94 2:52:34.83 2:52:34.83 13:10/M
18 Carlie Allgeier Woodburn IN 507 30 222 1:32:03.75 3:22:22.64 3:22:22.64 15:27/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Holly Chenoweth Albion IN 546 36 70   1:54:15.21 1:54:15.21 8:43/M
2 Tara Vermillion Walkerton IN 732 39 72 0:31.80 1:54:47.01 1:54:47.01 8:46/M
3 Janna Grose Roanoke IN 590 35 83 2:26.66 1:56:41.87 1:56:41.87 8:54/M
4 Casey Lee Columbia City IN 625 36 88 4:14.92 1:58:30.13 1:58:30.13 9:03/M
5 Janelle Reese South Bend IN 691 37 94 6:27.88 2:00:43.09 2:00:43.09 9:13/M
6 Amy Keizer Zeeland MI 611 36 95 6:38.91 2:00:54.12 2:00:54.12 9:14/M
7 Kely Sandels-Bunn Fort Wayne IN 700 38 97 6:52.83 2:01:08.04 2:01:08.04 9:15/M
8 Stacy Erickson-Pesetski Fort Wayne IN 573 39 123 15:49.79 2:10:05.00 2:10:05.00 9:56/M
9 Jamie Peppler Columbia City IN 674 35 126 17:23.62 2:11:38.83 2:11:38.83 10:03/M
10 Ronda Clark New Haven IN 550 38 128 17:36.29 2:11:51.50 2:11:51.50 10:04/M
11 Ryane Dunaway Fort Wayne IN 566 37 129 17:36.31 2:11:51.52 2:11:51.52 10:04/M
12 Kimberly Rentz Angola IN 694 37 131 18:11.80 2:12:27.01 2:12:27.01 10:07/M
13 Michelle Bemis Southgate MI 524 37 187 35:36.60 2:29:51.81 2:29:51.81 11:26/M
14 Summer Davis Larwill IN 558 38 194 42:09.06 2:36:24.27 2:36:24.27 11:56/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Sondra Sanders Antwerp OH 701 41 68   1:54:13.85 1:54:13.85 8:43/M
2 Jen Knife Indianapolis IN 620 43 79 1:41.03 1:55:54.88 1:55:54.88 8:51/M
3 Kristi Basham Walkerton IN 520 41 85 3:12.32 1:57:26.17 1:57:26.17 8:58/M
4 Shelly Deck Fort Wayne IN 559 44 135 19:35.41 2:13:49.26 2:13:49.26 10:13/M
5 Katrina Blasius Fort Wayne IN 526 41 145 21:22.71 2:15:36.56 2:15:36.56 10:21/M
6 Julie Brubaker Fort Wayne IN 537 42 146 21:25.40 2:15:39.25 2:15:39.25 10:21/M
7 Rose Rauch Fort Wayne IN 688 40 158 25:08.08 2:19:21.93 2:19:21.93 10:38/M
8 Katie Hoffman Monroeville IN 599 41 163 26:30.53 2:20:44.38 2:20:44.38 10:45/M
9 Penny Karner South Bend IN 469 43 167 27:02.76 2:21:16.61 2:21:16.61 10:47/M
10 Zulikha Neumann Fort Wayne IN 665 42 176 31:28.57 2:25:42.42 2:25:42.42 11:07/M
11 Erika Wolfe Columbia City IN 741 43 209 1:07:36.93 3:01:50.78 3:01:50.78 13:53/M
12 Della Kirkman Fort Wayne IN 617 44 215 1:15:08.98 3:09:22.83 3:09:22.83 14:27/M
13 Emily Bush Fort Wayne IN 541 42 225 1:34:04.40 3:28:18.25 3:28:18.25 15:54/M
14 Andrea Conley Fort Wayne IN 552 42 226 1:34:05.90 3:28:19.75 3:28:19.75 15:54/M
15 Janice Delee La Porte IN 560 43 227 1:34:06.29 3:28:20.14 3:28:20.14 15:54/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Tammy Behrens Fort Wayne IN 521 45 45   1:44:28.24 1:44:28.24 7:58/M
2 Tracy Brooks Fort Wayne IN 535 47 57 5:28.75 1:49:56.99 1:49:56.99 8:24/M
3 Laura Brinkman Monroeville IN 534 49 69 9:45.67 1:54:13.91 1:54:13.91 8:43/M
4 Kris Teusch Huntington IN 724 49 76 11:05.26 1:55:33.50 1:55:33.50 8:49/M
5 Tricia Abbott Munster IN 501 48 99 16:46.03 2:01:14.27 2:01:14.27 9:15/M
6 Alice Herbst Columbia City IN 593 49 139 29:30.04 2:13:58.28 2:13:58.28 10:14/M
7 Patti Witte Fort Wayne IN 739 45 141 29:52.14 2:14:20.38 2:14:20.38 10:15/M
8 Karen Gillie Fort Wayne IN 583 45 148 31:24.07 2:15:52.31 2:15:52.31 10:22/M
9 Susan Morgan Fort Wayne IN 659 48 150 32:16.50 2:16:44.74 2:16:44.74 10:26/M
10 Carrie Adams Leo IN 503 49 169 38:14.76 2:22:43.00 2:22:43.00 10:54/M
11 Wanda Buck Middlebury IN 539 46 186 44:29.77 2:28:58.01 2:28:58.01 11:22/M
12 Melissa Strass Huntington IN 719 48 199 56:24.80 2:40:53.04 2:40:53.04 12:17/M
13 Connie Kezar Goshen IN 615 46 218 1:26:14.37 3:10:42.61 3:10:42.61 14:33/M
14 Theresa Brewer North Vernon IN 531 47 229 2:05:06.54 3:49:34.78 3:49:34.78 17:31/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Staci Beiswanger South Whitley IN 523 51 77   1:55:34.81 1:55:34.81 8:49/M
2 Tona Walter South Whitley IN 734 52 102 7:18.86 2:02:53.67 2:02:53.67 9:23/M
3 Denise Phillips Forest Park IL 679 52 106 8:30.22 2:04:05.03 2:04:05.03 9:28/M
4 Stacey Anderson Warsaw IN 512 51 112 11:01.21 2:06:36.02 2:06:36.02 9:40/M
5 Lisa Morr Churubusco IN 660 53 132 17:11.49 2:12:46.30 2:12:46.30 10:08/M
6 Jill Slagel Huntington IN 711 50 200 45:18.31 2:40:53.12 2:40:53.12 12:17/M
7 Cheryl Mertz Columbia City IN 649 52 208 1:06:15.79 3:01:50.60 3:01:50.60 13:53/M
8 Cathy Pusey New Haven IN 407 51 217 1:13:50.55 3:09:25.36 3:09:25.36 14:28/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Macharri Vorndranjones Camby IN 339 56 159   2:20:08.67 2:20:08.67 10:42/M
2 Ann Morris Muncie IN 661 58 198 20:31.69 2:40:40.36 2:40:40.36 12:16/M
3 Deb Vanderford Columbia City IN 730 58 202 22:08.00 2:42:16.67 2:42:16.67 12:23/M
4 Judi Pownall Warsaw IN 684 58 212 44:29.32 3:04:37.99 3:04:37.99 14:06/M
5 Debbie McBee Oklahoma City OK 642 58 230 1:34:12.06 3:54:20.73 3:54:20.73 17:53/M
6 Julie Mast Columbia City IN 637 55 233 1:47:07.46 4:07:16.13 4:07:16.13 18:53/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Tricia McClain Altoona IA 645 60 36   1:41:52.60 1:41:52.60 7:47/M
2 Pam Reese Paulding OH 692 64 125 29:08.57 2:11:01.17 2:11:01.17 10:00/M
3 Mary Kay Slattery Cincinnati OH 712 63 207 1:19:10.02 3:01:02.62 3:01:02.62 13:49/M
4 Ann Krider Columbia City IN 622 63 214 1:26:40.81 3:08:33.41 3:08:33.41 14:24/M
5 Lin Stokes-Crowe Bellbrook OH 718 64 224 1:41:59.58 3:23:52.18 3:23:52.18 15:34/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jenny Schrock Goshen IN 702 67 219   3:10:43.03 3:10:43.03 14:34/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Barbara Kaden Bloomington IN 606 75 196   2:38:42.60 2:38:42.60 12:07/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Luke Hickman Wickliffe OH 596 23 1   1:11:56.49 1:11:56.49 5:29/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Tracy Blocker Huntington IN 527 45 12   1:25:49.04 1:25:49.04 6:33/M
Top

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Alex Barton Fort Wayne IN 519 19 3   1:15:03.56 1:15:03.56 5:44/M
2 Logan Congo Barbourville KY 551 19 7 4:30.42 1:19:33.98 1:19:33.98 6:04/M
3 Ryan Haggerty Freeman SD 755 18 11 10:35.93 1:25:39.49 1:25:39.49 6:32/M
4 Cruz Ramos Morristown TN 686 19 18 15:34.54 1:30:38.10 1:30:38.10 6:55/M
5 Nathan Sizemore Huntington IN 710 14 25 19:42.64 1:34:46.20 1:34:46.20 7:14/M
6 Isaiah Clampitt Huntington IN 548 14 26 19:42.65 1:34:46.21 1:34:46.21 7:14/M
7 Brett Gentry Clarksville TN 580 19 28 21:48.18 1:36:51.74 1:36:51.74 7:24/M
8 Nate Burns Huntington IN 540 14 30 23:11.12 1:38:14.68 1:38:14.68 7:30/M
9 James Moore Kendallville IN 658 16 46 29:44.99 1:44:48.55 1:44:48.55 8:00/M
10 Logan Matson Dayton OH 639 15 87 42:52.00 1:57:55.56 1:57:55.56 9:00/M
11 Tim Grable Columbia City IN 586 17 161 1:05:36.79 2:20:40.35 2:20:40.35 10:44/M
12 Ethan Hoffman Monroeville IN 598 12 164 1:05:41.29 2:20:44.85 2:20:44.85 10:45/M
13 Paul Dahm Mason OH 556 16 177 1:11:03.42 2:26:06.98 2:26:06.98 11:09/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Matthew Perkins Rome City IN 676 23 2   1:13:53.78 1:13:53.78 5:38/M
2 Collin Wesco Huntington IN 736 20 5 4:05.27 1:17:59.05 1:17:59.05 5:57/M
3 Alex Steiner West Liberty OH 754 20 9 8:15.60 1:22:09.38 1:22:09.38 6:16/M
4 Bailey Yoder Cromwell IN 745 20 14 14:14.97 1:28:08.75 1:28:08.75 6:44/M
5 Colten Elkin Zionsville IN 570 21 17 15:44.50 1:29:38.28 1:29:38.28 6:51/M
6 Cal Debiak Michigan City IN 406 22 40 28:35.24 1:42:29.02 1:42:29.02 7:49/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Culp Kalamazoo MI 555 29 27   1:35:14.39 1:35:14.39 7:16/M
2 Joshua Witt Warsaw IN 410 25 33 5:36.79 1:40:51.18 1:40:51.18 7:42/M
3 Joshua Allen Fort Wayne IN 506 25 53 12:50.06 1:48:04.45 1:48:04.45 8:15/M
4 Vikas Sharma Warsaw IN 705 29 120 34:13.29 2:09:27.68 2:09:27.68 9:53/M
5 Blake Vohs Fort Wayne IN 733 26 156 44:06.30 2:19:20.69 2:19:20.69 10:38/M
6 Elliot Anderson South Bend IN 510 26 160 44:57.04 2:20:11.43 2:20:11.43 10:42/M
7 Gregory Tomlinson Fort Wayne IN 726 27 171 48:38.82 2:23:53.21 2:23:53.21 10:59/M
8 Mark Harnew Portage IN 591 29 197 1:03:51.04 2:39:05.43 2:39:05.43 12:09/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Austen Davenport Columbia City IN 557 30 4   1:16:34.19 1:16:34.19 5:51/M
2 Jacob Doctor Fort Wayne IN 563 30 6 1:51.97 1:18:26.16 1:18:26.16 5:59/M
3 Matthew Daniels Saint Joe IN 752 30 8 3:17.08 1:19:51.27 1:19:51.27 6:06/M
4 Pete Stratton Fort Wayne IN 720 30 13 11:11.52 1:27:45.71 1:27:45.71 6:42/M
5 Matthew Tomlinson Churubusco IN 727 34 42 26:07.44 1:42:41.63 1:42:41.63 7:50/M
6 Adam Cargill Warsaw IN 543 30 44 26:45.38 1:43:19.57 1:43:19.57 7:53/M
7 Jason Gergely Warsaw IN 582 30 50 29:20.39 1:45:54.58 1:45:54.58 8:05/M
8 Daniel Klompmaker Zeeland MI 619 32 51 30:21.67 1:46:55.86 1:46:55.86 8:10/M
9 Michael Carrier Fort Wayne IN 545 32 61 33:58.22 1:50:32.41 1:50:32.41 8:26/M
10 James Brenneman Albion IN 530 34 84 40:33.56 1:57:07.75 1:57:07.75 8:56/M
11 Mike Fudge Fort Wayne IN 578 32 104 47:06.98 2:03:41.17 2:03:41.17 9:26/M
12 Jonathan Keener Winona Lake IN 610 31 109 48:32.46 2:05:06.65 2:05:06.65 9:33/M
13 Adam Gaerte Larwill IN 579 32 110 49:08.38 2:05:42.57 2:05:42.57 9:36/M
14 Wesley Woodlee Angola IN 743 32 133 56:36.94 2:13:11.13 2:13:11.13 10:10/M
15 Jim Read Goshen IN 689 34 157 1:02:47.09 2:19:21.28 2:19:21.28 10:38/M
16 Satwinder Singh Warsaw IN 709 33 213 1:49:40.42 3:06:14.61 3:06:14.61 14:13/M
17 Kyle McBee Fort Wayne IN 643 31 231 2:37:47.33 3:54:21.52 3:54:21.52 17:53/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jim Paul Fort Wayne IN 673 35 16   1:29:19.18 1:29:19.18 6:49/M
2 Edward Fisk Fort Wayne IN 574 37 21 1:50.57 1:31:09.75 1:31:09.75 6:57/M
3 Patrick McCann Fort Wayne IN 277 38 38 12:55.30 1:42:14.48 1:42:14.48 7:48/M
4 Brendon Hovest Ottawa OH 601 39 39 13:05.52 1:42:24.70 1:42:24.70 7:49/M
5 Lv Yoder Goshen IN 748 39 47 15:36.44 1:44:55.62 1:44:55.62 8:01/M
6 Todd Warkentien05/ Fort Wayne IN 735 35 56 20:36.37 1:49:55.55 1:49:55.55 8:23/M
7 Michael Michelsen Fort Wayne IN 650 37 58 20:55.76 1:50:14.94 1:50:14.94 8:25/M
8 Josh Monesmith Columbia City IN 656 36 75 25:59.57 1:55:18.75 1:55:18.75 8:48/M
9 Ryan Peppler Columbia City IN 675 35 82 27:05.98 1:56:25.16 1:56:25.16 8:53/M
10 Allyn Crowe Springfield OH 554 38 96 31:47.15 2:01:06.33 2:01:06.33 9:15/M
11 Dean Brinkman Ottawa OH 533 38 98 31:50.73 2:01:09.91 2:01:09.91 9:15/M
12 Nate Olson Roanoke IN 668 39 153 47:33.61 2:16:52.79 2:16:52.79 10:27/M
13 Nick Miller Larwill IN 651 37 162 51:23.64 2:20:42.82 2:20:42.82 10:44/M
14 Aaron Barton Fort Wayne IN 518 37 172 56:06.98 2:25:26.16 2:25:26.16 11:06/M
15 Shannon Neumann Fort Wayne IN 664 38 175 56:23.03 2:25:42.21 2:25:42.21 11:07/M
16 Jason Ellis Warsaw IN 571 39 178 57:04.22 2:26:23.40 2:26:23.40 11:10/M
17 Adam Fledderman Sheridan IN 575 36 180 57:26.53 2:26:45.71 2:26:45.71 11:12/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Heath Willson Columbia City IN 738 41 19   1:30:48.18 1:30:48.18 6:56/M
2 Chris Lilly Garrett IN 629 43 32 9:02.85 1:39:51.03 1:39:51.03 7:37/M
3 Jonathon Inkrott Ottawa OH 602 40 52 16:13.10 1:47:01.28 1:47:01.28 8:10/M
4 Paul Scott Chesterton IN 704 44 55 19:01.12 1:49:49.30 1:49:49.30 8:23/M
5 Rob Edgeman Bluffton IN 569 44 65 21:38.60 1:52:26.78 1:52:26.78 8:35/M
6 Mark Adams Fort Wayne IN 386 40 74 24:29.23 1:55:17.41 1:55:17.41 8:48/M
7 Tim Moore Warsaw IN 433 43 78 24:51.17 1:55:39.35 1:55:39.35 8:50/M
8 Aaron Matson Dayton OH 638 43 86 27:06.69 1:57:54.87 1:57:54.87 9:00/M
9 Sanjay Kumar Warsaw IN 623 40 113 36:43.72 2:07:31.90 2:07:31.90 9:44/M
10 Amit Arora Warsaw IN 514 42 114 36:44.03 2:07:32.21 2:07:32.21 9:44/M
11 Nick Brandt Churubusco IN 529 43 119 37:28.64 2:08:16.82 2:08:16.82 9:47/M
12 Michael Cardelli Fort Wayne IN 542 44 136 43:02.58 2:13:50.76 2:13:50.76 10:13/M
13 Robert Woldhuis Clarksville MI 740 40 151 46:02.16 2:16:50.34 2:16:50.34 10:27/M
14 Vinay Pandey Warsaw IN 669 40 195 1:06:28.17 2:37:16.35 2:37:16.35 12:00/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 John Christensen Fort Wayne IN 547 47 34   1:40:52.32 1:40:52.32 7:42/M
2 Jeff Martin Angola IN 636 48 37 1:07.18 1:41:59.50 1:41:59.50 7:47/M
3 John Zuk Columbia City IN 751 47 48 4:04.33 1:44:56.65 1:44:56.65 8:01/M
4 Jeff Junk Fort Wayne IN 605 46 63 10:48.58 1:51:40.90 1:51:40.90 8:31/M
5 Tom Smith Logansport IN 714 46 67 13:12.40 1:54:04.72 1:54:04.72 8:42/M
6 Shane Hillman Gas City IN 597 48 81 15:13.96 1:56:06.28 1:56:06.28 8:52/M
7 Jason Fleming Warsaw IN 576 47 91 18:27.34 1:59:19.66 1:59:19.66 9:06/M
8 John Suchcicki Warren IN 722 48 100 21:41.57 2:02:33.89 2:02:33.89 9:21/M
9 Robert Levy Kalamazoo MI 627 45 116 26:49.27 2:07:41.59 2:07:41.59 9:45/M
10 John Knight Warsaw IN 746 47 117 26:53.32 2:07:45.64 2:07:45.64 9:45/M
11 David Hess West Lafayette IN 595 47 124 29:37.51 2:10:29.83 2:10:29.83 9:58/M
12 Michael Hennessy Columbia City IN 604 49 144 34:24.76 2:15:17.08 2:15:17.08 10:20/M
13 Sam Gillie Fort Wayne IN 584 46 147 34:59.64 2:15:51.96 2:15:51.96 10:22/M
14 Pablo Leguina Fort Wayne IN 626 47 181 47:16.95 2:28:09.27 2:28:09.27 11:19/M
15 Matt Blasch Fort Wayne IN 525 45 182 47:44.28 2:28:36.60 2:28:36.60 11:21/M
16 Dave Buck Middlebury IN 538 47 185 48:05.60 2:28:57.92 2:28:57.92 11:22/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Eugene Yoder Cromwell IN 747 50 22   1:31:19.55 1:31:19.55 6:58/M
2 Kenneth Lynch Corunna IN 634 52 35 9:34.35 1:40:53.90 1:40:53.90 7:42/M
3 Pat Park Syracuse IN 670 54 49 13:59.23 1:45:18.78 1:45:18.78 8:02/M
4 Tim Rice Columbia City IN 696 53 54 17:55.15 1:49:14.70 1:49:14.70 8:20/M
5 Jim Echols Fort Wayne IN 568 50 60 19:10.60 1:50:30.15 1:50:30.15 8:26/M
6 Robert Lopez Indianapolis IN 632 50 71 23:11.02 1:54:30.57 1:54:30.57 8:44/M
7 Joe Zahm Huntington IN 749 51 101 31:20.43 2:02:39.98 2:02:39.98 9:22/M
8 Joe Griner North Webster IN 589 51 118 36:28.93 2:07:48.48 2:07:48.48 9:45/M
9 Mike Lock Fort Wayne IN 631 50 155 46:56.97 2:18:16.52 2:18:16.52 10:33/M
10 Barry Adams Leo IN 502 50 170 51:23.74 2:22:43.29 2:22:43.29 10:54/M
11 Terry Stuckwisch Winona Lake IN 721 51 206 1:29:17.94 3:00:37.49 3:00:37.49 13:47/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Mike Barnett Morris IL 517 58 92   1:59:45.02 1:59:45.02 9:08/M
2 Kirk Dunkelberger Fort Wayne IN 567 56 93 0:28.32 2:00:13.34 2:00:13.34 9:11/M
3 Napoleon Watkins Indianapolis IN 753 59 105 3:59.67 2:03:44.69 2:03:44.69 9:27/M
4 Randy Moeller Fort Wayne IN 655 55 108 4:33.25 2:04:18.27 2:04:18.27 9:29/M
5 David Newnam Fort Wayne IN 666 59 143 14:55.29 2:14:40.31 2:14:40.31 10:17/M
6 Alan Kitson Warsaw IN 618 59 154 18:09.49 2:17:54.51 2:17:54.51 10:32/M
7 Ian Lanphear South Bend IN 624 59 165 21:20.27 2:21:05.29 2:21:05.29 10:46/M
8 Douglas Bone Columbia City IN 528 55 173 25:41.20 2:25:26.22 2:25:26.22 11:06/M
9 Walter Shelly Indianapolis IN 706 56 174 25:42.45 2:25:27.47 2:25:27.47 11:06/M
10 Randy Vanderford Columbia City IN 731 57 203 42:31.69 2:42:16.71 2:42:16.71 12:23/M
11 Cole Richeson Woodburn IN 697 58 223 1:22:37.71 3:22:22.73 3:22:22.73 15:27/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Gene Donaghy Ossian IN 564 61 90   1:58:49.68 1:58:49.68 9:04/M
2 Jeff Kaden Bloomington IN 607 64 142 15:42.70 2:14:32.38 2:14:32.38 10:16/M
3 Joseph Kinder Fort Wayne IN 616 60 204 44:57.34 2:43:47.02 2:43:47.02 12:30/M
4 Doug Pownall Warsaw IN 683 61 211 1:05:48.20 3:04:37.88 3:04:37.88 14:06/M
5 Bill Meader Columbia City IN 648 63 221 1:19:13.85 3:18:03.53 3:18:03.53 15:07/M
Top

Men 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 John Derheimer Greensburg IN 561 73 179   2:26:35.32 2:26:35.32 11:11/M
2 Dennis Doane South Bend IN 562 70 190 5:24.02 2:31:59.34 2:31:59.34 11:36/M
3 Bud Stiffler Anderson IN 717 78 216 42:48.23 3:09:23.55 3:09:23.55 14:27/M
4 Richard Schuman Columbia City IN 703 85 228 1:15:08.84 3:41:44.16 3:41:44.16 16:56/M